01-698 Warszawa, Smoleńskiego 27a/21

509 201 941 biuro@kairosmedia.pl

Senior znaczy pan

W 2016 roku przypada sto dwudziesta rocznica urodzin Francisa Scotta Fitzgeralda. Tak on, jak i Ernest Hemingway stworzyli obraz pokolenia Amerykanów, których młodość przypadła na czas wielkiego sukcesu finansowego, odległej, ale strasznej wojny a potem odbudowy potęgi ich świata, wreszcie drugiej wojny, której wybuchu Fitzgerald niemal nie dostrzegł a końca nie czekał.
Fitzgerald pokazał jak głęboko nieszczęśliwi mogą być ludzie młodzi, bogaci, wykształceni, cieszący się powtrzydziestolatków odzeniem towarzyskim i zawodowym. Jego bohaterowie przypominają pokolenie współczesnych polskich rocznik osiemdziesiąty, nieskończenie przewyższających rodziców i dziadków zamożnością, często wykształceniem, światowym obyciem, a jednocześnie tak bardzo samotnych, że nawet nie można nadać im wspólnego miana. Nie przyjęło się ani określenie pokolenia „JPII”, ani „internetu” ani „MP3”. Nasza atomizacja sięga tak głęboko, że nie sposób nawet przypiąć nam wspólnej łatki. Bohaterowie Hemingwaya walczyli i przegrywali, bohaterowie Fitzgeralda przegrywali bez walki, otoczeni dostatkiem i luksusem. Pokolenie współczesne nie wie jeszcze jak obejdzie się z nim los.
Pragniemy zaproponować Państwu wydane po raz pierwszy w Polsce w przeddzień rocznicy urodzin autora nieprzetłumaczone dotąd na język polski opowiadania.